ספורטאים: כשתופעת OCD משבשת לכם את האימונים

OCD אצל ספורטאים

אחד המושגים שקיבלו שימוש מוטעה בשפה היום יומית הוא OCD. אנשים נוטים להשתמש במונח הזה בכדי לתאר שלל תכונות המעידות על הקפדה על פרטים, היגיינה או אפילו שאיפה לשלמות. חשוב לציין כי תופעות כמו רחיצת ידיים יסודית, הקפדה על ביצוע פעולות באופן מדויק או אפילו אמונות תפלות שונות, אינן סימן לOCD. התופעה האמיתי היא קשה הרבה יותר ויש לה השלכות על כל תחומי החיים. במאמר הזה אנחנו נדון בהשלכות של OCD אצל ספורטאים ונצביע על כיוונים לפתרון.

מהי תופעת ה-OCD?

Obsessive Compulsive Disorder זוהי תופעה שאינה מתחילה מהפעולות עצמן, אלו הן רק הסימפטום לבעיה. לבעיה זו טיפול שנקרא CBT, וכדי לדעת מהו טיפול CBT תוכלו לקרוא בהמשך המאמר. מקור ההפרעה הוא במחשבות טורדניות שמעלות חרדות אצל מי שסובל מהן. הבריחה מאותן מחשבות מובילה לביצוע של פעולות שונות היכולות לבוא לידי ביטוי בשלל דרכים:

  • שטיפת ידיים חוזרת ונשנית, פעם אחר פעם במשך דקות ארוכות ואף יותר מזה.
  • חוסר יכולת לצאת מהבית בשל הרצון לחזור ולבדוק דברים שונים כגון אורות, כיבוי דוד או סגירת חלונות. העיכוב יכול לקחת במקרים קיצוניים גם שעות.
  • סירוק השיער (סירוק יתר כבר ידוע כאחת מהטעויות שיכולות לפגוע בשיער) ואספתו פעם אחר פעם כאשר בכל חזרה קיימת תחושה שהפעולה בוצעה 'לא נכון'.

הפעולות הללו נעשות כמנגנון הגנה של מי שסובל מהתופעה. הוא נמצא תחת הרושם שאם לא יבצע את אותן פעולות או טקסים, משהו רע יאונה לו או לקרובים לו.

טיפול בתופעה

ניתן לטפל בOCD באמצעות טיפולים פסיכולוגיים בשיטות שונות. המשותף לשיטות הוא שהן ישלבו התמודדות עם התופעות עצמן וגם עם המקור הרגשי להן. זהו  בדיוק אופיו של הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי. מהו טיפול CBT ניתן להבין טוב יותר באתר המקצועי לכך. בקצרה נזכיר שזהו טיפול המשלב התערבות בדרך שאנחנו מתמודדים עם מצוקות. הטיפול מלמד אותנו לאתר את אותן מצוקות, להבין אותן בזמן אמת ולמצוא להן פתרונות על ידי הקניית הרגלים. לנושא של הרגלים יש חשיבות גדולה בשיטה, היא מכירה בהם כגורם משמעותי לבעיות וגם ליכולת לפתור אותן. שינוי בדפוסי החשיבה מגיע במקביל עם שינוי בדפוסי ההתנהגות. מבחינה קלינית, יש לשיטה הרבה הצלחה בטיפול בבעיות פסיכולוגיות שונות כולל OCD אצל ספורטאים.

ספורטאים עם OCD

כאשר מדובר בספורטאי, התופעה יכולה לשבש עד מאד את האימונים. בדרך כלל ספורט בכלל וספורט תחרותי בפרט דורשים מאיתנו הרבה ריכוז במה שנעשה איתנו. אנחנו זקוקים לתעצומות נפש בכדי לעבור מכשולי מאמץ שונים. ספורטאי הסובל מOCD למעשה 'מבזבז' את הכוחות הנפשיים שלו על ריטואלים שאינם מקדמים אותו. זוהי פגיעה ישירה במאמצי האימון ובזמן התחרות או ההתמודדות – זה יפגע בו.

בנוסף לכך, הריטואלים הנלווים לOCD יכולים לגרוע מהספורטאי זמן רב במהלך היום ואולי גם במהלך האימון או סדרת האימונים. סדר יומו של ספורטאי הוא עמוס ביותר וכולל תכנון מדויק של מנוחה, אכילה ואימון. שיבוש הסדר הזה יוביל בהכרח לאי מצוי הפוטנציאל הגלום באותו ספורטאי.

תופעה מוכרת מאד בספורט היא התמכרות לספורט עצמו ואימון יתר כאחת התופעות של OCD. כאשר זה מתרחש, הספורט עצמו הוא הביטוי לתופעות וקיימת סכנה מוחשית של אימון יתר ופציעות שונות.

 

כאשר קוראים על תופעות או הפרעות פסיכולוגיות, יש לאנשים נטייה לשייך אותן לעצמם ולמצוא מהר מידי את הסימפטומים בהתנהגות שלהם. חשוב אם כן לציין את הדבר הזה ולהוסיף שרק איש מקצוע עם ניסיון יכול לאבחן את ההפרעה הנפשית שלכם במידה והיא קיימת. אם מתעורר בכם חשד כלשהו, תוכלו להזמין פגישה ובאופן מאד פשוט וישיר לברר את הדברים.

נגישות
גלילה לראש העמוד