העמותה שמביאה את הצעירים שלנו לכושר קרבי: הכירו את "אחריי!"

בחברה הישראלית האקלקטית והמורכבת, יש ארגון אחד ששואף ליצור שוויון הזדמנויות בקרב בני הנוער, לאפשר לכולם להגיע לכושר צבאי באופן שווה, להכין נערים ונערות ליחידות מובחרות, להתעלות מעל פערים חברתיים ולטפח תמיכה הדדית. הארגון הזה נקרא אחריי! והוא פועל למעלה מ-25 שנה ומתפרש על פני 132 רשויות מקומיות, 47 כפרי נוער ומסגרות שונות עם דגש אסטרטגי על אזורי הפריפריה. המאמר הבא חושף עוד צדדים של ארגון "אחרי!" – מי הוא, כיצד הוא השפיע ועדיין משפיע על בני נוער ועל המרקם החברתי, ומהי התרומה שהוא מציע לטובת עיצוב העתיד עבור אלפי צעירים וצעירות.

אודות הארגון

ארגון אחריי! מכשיר נערים ונערות מכל הארץ לקראת הגיוס ומחזק בהם את הכושר הקרבי. אך מבחינתם "זה הרבה יותר מכושר קרבי והכנה לשירות משמעותי – זה לפרוץ גבולות ולהיות חלק מנבחרת שרצה הכי רחוק". העיקרון הזה מעצב את הייעוד והמבנה של אחריי!. בעזרת חברה שעוזרת לגיוס תרומות לעמותות, הארגון מעמיד לרשות הצעירים סדרות שטח, סימולציות וגיבושונים שיביאו אותם לקצה גבול היכולת תוך ליווי בתהליכי המיון והגיוס לכל אורך התקופה. לצד זה מפעיל 345 מסגרות נוער המשמשות צעדי הכנה לחיים הבוגרים המשתרעים על פני קטגוריות מגוונות. לב המאמצים שלהם טמון בהעצמה ויש דגש רב על חיזוק האמונה העצמית בקרב בני הנוער כמפתח להצלחות עתידיות. חזון הארגון הוא לקדם ולשפר את שוויון ההזדמנויות בקרב צעירים וצעירות בארץ, ללא קשר למגדר, מגזר או רקע כלכלי, ולטפח בהם רוח מנהיגות. עקרון דומיננטי נוסף הוא קידום האחריות החברתית ולכן ארגון אחריי! אינו מוגבל רק למוסדות אקדמיים בלבד אלא הוא חודר ומשתרע לתוך קהילות בחברה במטרה ליצור בתוכן תחושת שייכות, מעורבות ותמיכה הדדית. בחברה מגוונת כמו ישראל, ארגון כמו "אחרי!" מעצב את העתיד של החברה כולה על ידי השקעה בפוטנציאל של בני נוער שבה. מאמצים כאלה מצמצמים פערים ומבטיחים שאף אחד לא יישאר מאחור.

 

 

הישגים והשפעה

ההשפעה של אחרי! באה לידי ביטוי באופן העמוק ביותר דרך ההישגים של בוגרי הארגון. מעבר לסטטיסטיקה, ההישגים האלו משקפים את הכוח העמוק וההשפעה רחבת הטווח של הארגון. במהלך למעלה מ-25 שנות פעילות השיג הארגון כמה הישגים ראויים לציון כדוגמת ההישגים הבאים:

  • השכלה ואחריות אישית: לפי נתוני ה-OECD על החברה הישראלית – בגיל 30+, 68% מבוגרי ארגון אחריי! רכשו או רוכשים השכלה אקדמית, וזאת לעומת 22% בלבד מהאוכלוסייה הכללית בפריפריה ו-38% מהחברה הישראלית כולה.
  • תכנית נחשון: בארגון אחריי! העמידו בשיתוף עם משרד הבטחון, בה"ד 1 צהל ועיריות רבות בארץ, תכנית המיועדת לשמיניסטים בעלי תחושת שליחות ומוטיבציה גבוהה שחולמים להגיע לטיס, לשרת במגלן, אגוז או דובדבן ורואים את ההצלחה האישית שלהם בתרומה ושירות משמעותי למדינת ישראל.
  • אחריות חברתית ואזרחות פעילה: גם בכל הנוגע למחויבות אזרחית ופעילה ההישגים מרשימים – 63% מבוגרי הארגון עוסקים בשירות מילואים פעיל וזה נתון המעיד על מחויבות העולה על הממוצע הארצי ב- 4%.
  • ערך ההתנדבות: כחלק מטיפוח רוח האחריות ההדדית הארגון מעודד גם התנדבות בקהילה וההשפעות ניכרות- בוגרי אחריי! מתנדבים פי 3.5 מממוצע ההתנדבויות באוכלוסייה הכללית. בקרב בוגרי אחריי! ואם לכמת אזה באחוזים – שיעור ההתנדבות עומד על 84%, בעוד שבכלל האוכלוסייה רק 24% מתנדבים.
  • תרומה לחברה: על אף שגם שנת שירות נכנסת לקטגוריה של התנדבות, האחוזים בסעיף זה נמדדים בנפרד וגם כאן יש פער גדול מאד מהנתונים הכללים בחברה-  36% מבוגרי אחריי! בחרו ללכת למכינה או לשנת שירות לפני הצבא, וזה הגבוה פי 3 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

המחויבות של ארגון אחריי! לעודד את הבוגרים שלהם לקבל אך גם לתת בחזרה היא הכוח המיוחד של אחריי! בהנחלת ערכים החורגים מעבר להצלחת הפרט ההשפעה על רווחת החברה היא כפולה ומכפולת. כל נער שמתחזק בזכות הארגון, גם אינו מהווה יותר נטל על החברה, והוא גם משמש בעצמו ככלי לתמיכה באחרים וזהו מעגל המחזק את החברה הישראלית באופן עקבי ובלתי פוסק.

לסיכום

"אחריי!" אינו רק ארגון שמכין נוער לבגרות, הוא מנוע הפועל להכין בני נוער לכושר קרבי, לטפח בהם רצון לשירות צבאי משמעותי, ולפעול למטרה של שינוי חברתי. על ידי כניסה לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, טיפוח תחושת השליחות והמנהיגות בנוער ושימת דגש על ערבות הדדית, הארגון מבטא את מחויבותו לעתיד שוויוני והרמוני יותר גם בתוך צה"ל וגם מחוצה לו. כשאנו מביטים על ההישגים של "אחרי!" ובחוסן של בוגריו, אנו מבינים את התפקיד המכריע שהארגון ממלא בטיפוח דור שלא רק חולם אלא גם מגשים את החלומות הללו כדי ליצור עתיד משותף ובהיר יותר.

נגישות
גלילה לראש העמוד