סובלים מפציעות כתוצאה מאימונים קשים? פיזיותרפיסט ספורט יכול לעשות משהו בקשר לזה

 

אם אתם ספורטאים שמתאמנים קשה, וסובלים מפציעות או פגיעות גופניות לעתים תכופות, פיזיותרפיסטים שמתמחים בפציעות ספורט יכולים לעזור לכם, גם אם אתם וסבלים מנזקים לשרירים או כאבי שרירים כתוצאה מתרגילים מאומצים.

וזה לא הכול. סביר להניח שאימונים תכופים שמבוצעים בעוצמה גבוהה, מובילים לכאבים ממושכים שדורשים אסטרטגיות התאוששות יעילות לשיפור התפקוד, היות ובמקרים רבים זוהי הנורמה ברפואת ספורט.

אז אם אתם תוהים איך טיפולי פיזיותרפיה יכולים לעזור לכם:

סקירה חדשה של מחקרים שפורסמה לאחרונה דנה ביעילות התערבויות פיזיותרפיה לשיפור מצבים גופניים שנובעים מאימונים בעוצמה גבוהה.

זוהי סקירה שיטתית חדשה שפורסמה בשנת 2012 וניתחה מחקרים שהעריכו את האפקטיביות של תוכנית טיפול שנקבעת על ידי פיזיותרפיסט ספורט לטיפול בכאבי שרירים שנגרמו כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת, או כאבי שרירים. הסקירה כללה 35 ניסויים מבוקרים אקראיים אשר העריכו את היעילות של הטיפולים הבאים על כאבי שרירים ובעיות "כוח שרירים:

  • טיפולי עיסוי
  • אמבטיות קרח
  • תרגילי מתיחות
  • תרגילים בעוצמה נמוכה.

 

עיסוי לפעילות גופנית שגורמת נזק לשרירים

תשעה מחקרים בחנו את היעילות של עיסוי בעקבות פעילות גופנית בעוצמה גבוהה. סקירת המחקרים הראתה ירידה סטטיסטית מובהקת בכאבי השרירים לאחר 24 שעות של טיפול אצל פיזיותרפיסט ספורט, והתוצאה החיובית הממוצעת הייתה משמעותית. לגבי "חוזק השריר", סקירת המחקרים זיהתה שיפור רק לפרק זמן קצר.

עכשיו, בואו נשאל את עצמנו אם הפחתה שאינה משמעותית, ופרק זמן קצר של שיפור בכוח השרירים באמת מצדיק טיפולי פיזיותרפיה. כלומר, האם הטיפולים רלוונטיים מבחינה קלינית? ובכן, ההחלטה תלויה רק בכם!

תרגילי קריתרפיה לנזק לשרירים

עשרה מחקרים אקראיים מבוקרים העריכו את היעילות של קריותרפיה, בצורה של טבילה במי קרח או רחצה בקרח, להתאוששות מפעילות גופנית שהובילה לנזק לשרירים. מחברי סקירת המחקרים לא מצאו תמיכה בשימוש בקריותרפיה.

המחקרים הראו שחלה ירידה סטטיסטית מובהקת בכאבי שרירים במשך פרק זמן של יומיים, אולם בשל ההטרוגניות הגדולה במחקרים אלו, התוצאות לא יכולות להיות אמינות. מעניין לציין שטיפולים חוזרים של קריותרפיה עשויים להיות יעילים יותר מאשר טיפול אחד. זה נמצא נכון בשני מחקרים, אולם תוצאותיהם סותרות ממצאים שליליים של שני מחקרים אחרים.

תרגילי מתיחות לפעילות גופנית שגרמה נזק לשרירים

תשעה מחקרים אקראיים מבוקרים העריכו את היעילות של תרגילי מתיחות, בצורותיהם השונות, על התאוששות מפעילות גופנית מאומצת. המינונים הנכללים כללו:

  • טיפול יחיד אצל פיזיותרפיסט ספורט.
  • טיפול חוזר לפני האימונים.
  • טיפול חוזר לאחר האימונים בלבד.

בבדיקה שיטתית לא נמצאו השפעות חיוביות של כל סוג של מתיחה על כאבי שרירים או "חוזק שריר" בעקבות פעילות גופנית שגרמה נזק לשרירים.

תרגילים בעוצמה נמוכה לפעילות גופנית שגרמה נזק לשרירים

שבעה מחקרים העריכו את היעילות של תרגילים בעוצמה נמוכה על התאוששות מפעילות גופנית מאומצת.

ניתוח התוצאות של המחקרים לא הראה תוצאות סטטיסטיות מובהקות לטיפול אצל פיזיותרפיסט ספורט לאחר שלושה ימים של פעילות גופנית בעוצמה גבוהה.

 

 

נגישות
גלילה לראש העמוד