הגיע הזמן להבין עניין: כל מה שלא ידעתם על חומצות אמינו

אם אתם ספורטאים או מקיימים שגרת אימונים קבועה, ודאי יצא לכם להיחשף למושג שנקרא חומצות אמינו. במאמר הבא נסביר מה זה חומצות אמינו, למה החומצות הללו כל כך חיוניות עבור ספורטאים ומה ההבדל בין חומצות חיוניות וחומצות לא חיוניות.

מה זה חומצות אמינו?

חומצות אמינו הן חומצות שאת חלקן אנחנו מייצרים בעצמנו ואת חלקן צורכים באמצעות המזון שאנחנו אוכלים, מה שנקרא בשפה המקצועית תוסף תזונה. אגב, כאן תוכלו לקרוא על הנושא לעומק ולקבל מידע מקצועי שיסייע לכם בכל הקשור להתנהלות עם החומצות הללו.

בתוך כך, התפקיד של חומצות האמינו בגוף הוא לייצר את החלבונים הכל כך חיוניים לתפקוד של הגוף. מכיוון שחלבונים הם מצרך מבוקש בקרב ספורטאים במיוחד, לחומצות הללו יש חשיבות בקרב אוכלוסיית הספורטאים והמתאמנים, אך על כך נעמוד בהמשך המאמר. בכל אופן, בגוף שלנו יש 20 סוגים של חומצות אמינו שנבדלות על פי החיוניות שלהן לגוף שלנו.

מה ההבדל בין חומצות אמינו חיוניות ולא חיוניות?

כפי שציינו, בגוף שלנו יש 20 סוגים של חומצות אמינו, אולם רק 8 מתוכם מוגדרים כחיוניים לגוף שלנו. אגב, זה לא אומר שבפועל יש 12 סוגים לא חיוניים או לא חשובים של חומצות אמינו, אלא שאת 8 הסוגים החיוניים אנחנו לא מצליחים לייצר בכוחות עצמנו ומספקים אותן לגוף באמצעות תוספי התזונה השונים.

למה חומצות אמינו חשובות לספורטאים?

כל מי שמכיר לעומק את המושג חומצות אמינו יודע שמדובר במצרך מבוקש מאד בקרב ספורטאים ומתאמנים. אכן, לחומצות האמינו יש תפקיד מכריע בכל הקשור לקיום שגרת ספורט יעילה ובטוחה. ראשית, חומצות האמינו מעבירות יותר אנרגיה לשרירים שלנו, מה שאומר שאתם יכולים להגיע לרמות מאמץ גבוהות יותר במהלך האימון ולהפוך אותו ליעיל ואפקטיבי יותר עבורכם.

בנוסף, בזכות אותה אנרגיה שמועברת לשרירים ולגוף, אתם תרגישו פחות עייפים. זו בדיוק הסיבה שבגינה אתם תוכלו לבצע פעילות גופנית ארוכה יותר מזו שמבצעים ספורטאים שאינם צורכים את החומצות הללו. כמו כן, חומצות האמינו מגבירות את זרימת הדם ומסייעות לכם להתאושש מהר יותר לאחר פעילות גופנית מאומצת.

הגיע הזמן להבין עניין: כל מה שלא ידעתם על חומצות אמינו

על חומצות אמינו ומחסור בגליקוגן

חשוב שתדעו כי גליקוגן היא למעשה פחמימה המורכבת מגלוקוז והיא מאוחסנת בכבד ובשרירים שלנו. כשרמת הגליקוגן בשרירים יורדת, כך גם היכולת של השריר לעמוד בפעילות גופנית מאומצת נפגעת. בתוך כך, חומצות האמינו נכנסות לפעולה כשהן מזהות את המחסור בגליקוגן בשרירים, כך שהגוף יפרק את החומצות החיוניות במקום לפרק את רקמת השריר. לדוגמא, אם אתם מבצעים פעילות גופנית שנמשכת יותר משעה, חומצות האמינו שלכם יכנסו לפעולה ויסייעו לשרירים שלכם בדיוק במקום שבו הגליקוגן כבר לא מצליח לסייע, וזה היתרון המשמעותי שלה עבור ספורטאים.

חומצות אמינו – גם למקצוענים וגם לחובבים

זה לא משנה אם אתם ספורטאים מקצוענים או סתם ספורטאים חובבים שנוהגים לשחק אחת לשבוע כדורגל או כדורסל בשכונה. אם אתם רוצים להפיק את המיטב מהפעילות הספורטיבית שלכם ולרכוש יתרון על פני המתחרים שלכם, אנחנו בהחלט ממליצים לכם לצרוך את החומצות הללו כתוסף תזונה. עם זאת, לפני שאתם מתחילים את האימון אנחנו ממליצים לכם ארוחות מסודרות ומלאות במשך היום, על מנת שתגיעו אליו עם מספיק אנרגיה.

לסיכום, אין ספק שלחומצות האמינו יש חשיבות מכרעת בכל הקשור לקיום שגרת ספורט יעילה ואפקטיבית. אם תשכילו לצרוך אותן נכון, סביר להניח שתפיקו את המרב מהפעילות הספורטיבית שלכם.

*המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד