האם פעילות גופנית יכולה לסייע לבעלי אוטיזם בתפקוד גבוה?

פעילות גופנית היא כיפית ומלהיבה עבור כל הילדים ופותחת דלתות ליכולות, לחברויות ולמודעות עצמית. אך האם היא יכולה לספק יתרונות ייחודיים לילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה? מה אם הפעולה של בעיטה בכדור או סיבוב בשיעור ריקוד יכולה לגשר על הפערים שילדים אלה מתמודדים איתם בחיי היום-יום שלהם? במאמר זה ננסה לענות על השאלה ונבחן את הקשר המורכב בין פעילות גופנית לאוטיזם בתפקוד גבוה.

אוטיזם ופעילות גופנית

בבסיסה, פעילות גופנית היא חיונית לכל הילדים. היא מספקת בסיס איתן לבריאות פיזית, מגרה התפתחות קוגניטיבית ומציעה פלטפורמה לאינטראקציה חברתית. כאשר בוחנים ילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה יש קונצנזוס הולך וגובר כי יתרונות אלה אינם רק ישימים, אלא עשויים להיות משמעותיים עם הזמן.

 

כיצד פעילות גופנית יכולה לעזור לילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה?

 • התפתחות מיומנות מוטורית: ילדים על הספקטרום, כולל אלה עם אוטיזם בתפקוד גבוה, יכולים לפעמים לפגר בפיתוח המיומנות המוטורית שלהם. פעילויות כגון ריצה, קפיצה או משחקי כדור יכולות לעזור לחדד מיומנויות מוטוריות גסות. בנוסף, מלאכת יד או משחקי מחבט יכולים לסייע במוטוריקה עדינה.
 • אינטראקציה חברתית: למרות שילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה עשויים למצוא תרחישים חברתיים מאתגרים, פעילות גופנית מובנית יכולה לשמש כגשר. ספורט קבוצתי או חוגים מספקים סביבה שבה האינטראקציה מונחית על ידי הפעילות, ומקלה על לחצים חברתיים פוטנציאליים.
 • שגרה ומבנה: ילדים רבים עם אוטיזם בתפקוד גבוה מוצאים נחמה בשגרה. פעילות גופנית סדירה, בין אם מדובר בהליכה יומית או בשיעור ריקוד שבועי, יכולה להפוך לחלק מרגיע וצפוי בלוח הזמנים שלהם.
 • עיבוד חושי: פעילות גופנית מספקת סביבה מבוקרת שבה ילדים יכולים לחוות גירויים חושיים שונים, מה שעוזר להם לעבד ולהסתגל לתחושות שונות. זה יכול להיות מועיל במיוחד עבור אלה שעשויים להיות רגישים לקלט חושי מסוים.
 • ויסות רגשי: עיסוק בפעילות גופנית סדירה יכול להיות דרך לילדים לשחרר אנרגיה ורגשות כלואים. האנדורפינים המשתחררים במהלך פעילות גופנית יכולים לעזור לרומם את מצב הרוח ולהפחית תחושות של חרדה או מתח.
 • שיפור דפוסי שינה: חלק מהילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה מתקשים עם שינה. פעילות גופנית יכולה לסייע בוויסות דפוסי השינה, מה שמוביל ללילה רגוע יותר ולתפקוד קוגניטיבי טוב יותר במהלך היום.

שיקולים לשילוב פעילות גופנית אצל ילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה

 • העדפות אישיות: בדיוק כמו כל ילד אחר, גם לילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה יש אהבות ושנאות. חשוב למצוא פעילות שהם באמת נהנים ממנה, בין אם זה קורס גלישה, רכיבה על אופניים או חוג אומנויות לחימה.
 • התחלה איטית: עבור חלק מהילדים, כניסה לפעילות קבוצתית יכולה להיות מרתיעה. התחילו עם תרגילים בודדים או תרגול בבית.
 • הוראות ברורות: בהתחשב בטבעו של אוטיזם, שבו הבנת מושגים מופשטים עשויה להיות מאתגרת, כדאי לספק הוראות ברורות ותמציתיות במהלך פעילות גופנית.
 • אמצעי בטיחות: הבטיחות צריכה תמיד להיות בעלת חשיבות עליונה. ודאו כי הפעילות שנבחרה בטוחה, וכי המדריכים או המנחים מקבלים מידע על מצבו של הילד ועל כל האתגרים הפוטנציאליים שעלולים להתעורר.
 • גישה גמישה: זה בסדר אם ילד לא מעוניין בפעילות מסוימת. להיות פתוחים לנסות תרגילים שונים או ספורט שונה יכול לעזור למצוא את ההתאמה המושלמת.
 • משוב עקבי: חיזוק חיובי יכול לעזור להם להגיע רחוק. חגיגת ניצחונות קטנים ואבני דרך יכולה להגביר את הביטחון והמוטיבציה של הילד.

לסיכום

ניכר כי לפעילות גופנית לילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה יש השפעות חיוביות רחבות. בין אם מדובר בעידון מיומנויות מוטוריות, שיפור אינטראקציות חברתיות, שחרור רגשי או פשוט תנועה, פעילות גופנית מציעה מספר עצום של יתרונות. על ידי הבנה והערכה של הצרכים וההעדפות הייחודיים של כל ילד, אנו יכולים ליצור  פעילויות מותאמות אישית שמדברות אליהם. כהורים, המשימה שלנו היא ליצור סביבה שבה כל ילד, ללא קשר לאתגרים העומדים מולו, יכול לפרוח. במקרה של ילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה פעילות גופנית עשויה להיות רק אחד המפתחות למימוש הפוטנציאל העצום שלהם ולהעשרת החיים שלהם.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד