תזונה טבעונית למתאמנים: כל מה שרציתם לדעת

הגיע הזמן להפנים שאימון גופני וטבעונות אינם מתנגשים, אלא אפילו משלימים, אך כמו בכול סיטואציה, כך גם במקרה זה החוכמה היא להבין כיצד לפעול נכונה. ראשית נציין שארגון התזונה האמריקאי מאשר שתזונה טבעונית אכן מתאימה לאנשים שעוסקים בספורט – היא מספקת את סך מרכיבי האנרגיה הרצויה, וזאת כי גם תזונה טבעונית עשירה בברזל וחלבונים, ופה נמצא שדגנים, סויה, אגוזים, זרעים וקטניות בהחלט עונים על הצורך התזונתי ואף מייתרים את הצורך לגעת בתוספים מיוחדים.

האלופים יודעים!

לא חסרים ספורטאים מובילים בתחומם שמעידים שמאז שהם עברו לתזונה טבעונית ההישגים שלהם השתפרו באופן משמעותי, כאשר פה ניתן למצוא מתאגרפים, מתאמנים באימוני כוח, אצנים וכדומה. עוד ראוי לדעת שהתזונה הטבעונית מחזיקה בערך מוסף, וזאת כי היא מסייעת למערכת החיסון, מערכת שהרבה פעמים נפגעת אצל ספורטאים, ולו בשל עודף סטרס שמופעל על המערכות השונות. סקרנים לבחון את השפעת הטבעונות עליכם? פשוט קחו לדוגמה מתכונים טבעוניים שמדברים אליכם ותיצמדו אליהם במשך חודש ימים.

עם כל הכבוד לחלבון

ידוע שלפני ואחרי פעילות גופנית צריך לספק לגוף חלבונים, וכאשר מדברים על חלבונים אנשים רבים חושבים על גבינות, טונה וביצים. עם זאת, כפי שכבר ציינו גם התזונה הטבעונית יודעת להעניק מענה ואף הרבה יותר. שנרחיב? ובכן מעניין לדעת שמזון מהצומח מסייע לגוף להחלים מנזקים שנגרמים לשריר בעת הפעילות הגופנית. מדוע? כיוון שבירקות ובפירות (טריים ומבושלים) נמצא אינספור נוגדי חמצון שאינם קיימים במזונות מן החי. כמו כן, טוב לדעת שירקות ופירות מגבירים את איכות הספיגה של המינרלים.

תזונה טבעונית למתאמנים- כל מה שרציתם לדעת

אוכלים ומתאמנים

אז מה טבעונים אוכלים לפני האימון? בגדול כשעה לפני האימון מומלץ להכין ארוחה שכוללת קטניות ודגנים (או רק דגנים), אך אין זה כלל חובה. בנוסף, בסמוך לאימון מוטב לאכול פחמימה פשוטה, הכי פשוט 2 תמרים יבשים או אפילו פרוסת לחם מרוחה בריבה, ואילו בתום האימון מומלץ לאכול ארוחה שכוללת חלבון ופחמימה. עוד ראוי לדעת שאין לאכול מזון עתיר בשומן, וזאת כי אם תעשו כך תפגמו באיכות הספיגה של הפחמימות.

אנשי הברזל

לא מעט ספורטאים סובלים מאנמיה (חוסר בברזל) ועל כן חשוב שספורטאים שבחרו בטבעונות כדרך חיים יקפידו לצרוך מספיק ברזל, ובמיוחד נשים שאצלן המחזור החודשי מגביר את היקפי הבעיה. פה נחדד שאין זה רק מספיק לצרוך אגוזים, דגנים מלאים, עלים ירוקים וזרעים שעשירים בברזל, אלא גם יש לסייע לגוף לספוג כראוי את הברזל, וזאת ניתן לבצע באמצעות שילוב של ירקות ופירות טריים בכל ארוחה ובאמצעות הפרדה של השתייה החמה מזמן הארוחה. לסיכום נציין שטבעונות אכן בריאה ובהחלט יודעת לספק לגוף של המתאמן כל מה שהוא צריך ואף יותר. יש שאלות? התייעצו עם דיאטן שמתמחה בנישה.

כדאי לקרוא ערמונים: כיצד הם תורמים לבריאות?

נגישות
גלילה לראש העמוד